Roko Fun

Jak zaplanować rodzinne święta?

19 grudnia 2016/0/0

Okres świąteczny to wyjątkowy czas dla całej rodziny. Dzieci piszą listy do Świętego Mikołaja, ozdabiają bombki na choinkę i uczą się kolęd. Dorośli planują wieczerzę, kupują prezenty i organizują wyjazdy. W tym wyjątkowo zabieganym czasie warto z wyprzedzeniem zaplanować włączenie swoich pociech w przygotowania do świąt. Dzięki temu będziemy mieć pomoc, a najmłodsi nie będą się nudzić.

Aktywne święta

W wielu domach świąteczny czas spędza się przy jedzeniu. Dla dzieci wielogodzinne biesiady, nawet przy bogato zastawionym stole, nie należą do ciekawych atrakcji. Maluchy lubią aktywność i ruch. Co możemy im zaproponować, aby grudniowy czas stał się przyjemnością dla całej rodziny?

* Rodzinny spacer

Świeże powietrze, lepienie bałwana i zabawy na śniegu to frajda dla wszystkich dzieci. Warto wygospodarować trochę czasu podczas świątecznej gorączki, żeby spędzić z dziećmi miłe chwile na świeżym powietrzu.

* Podział obowiązków

Maluchy bardzo chętnie pomagają rodzicom, jeśli mają wskazane i zaplanowane działania. Małe rączki mogą być pomocne przy lepieniu pierogów, wycinaniu ozdób, nakrywaniu stołu lub dekorowaniu ciast.

* Ubieranie choinki

Przygotowanie ozdób i ubieranie choinki to coroczny rytuał. To także jedna z najpiękniejszych tradycji, która zbliża wszystkich członków rodziny. Warto spędzić choć jedno popołudnie słuchając świątecznych utworów i wieszając wspólnie ozdoby.

* Sanki i bałwan

Po świątecznym jedzeniu czas na ruch. Wspólne lepienie bałwana, jazda na sankach i nartach to najlepszy sposób na spalenie świątecznych kalorii. Dzięki temu dzieci wykorzystają skumulowaną energię, a dorośli poruszają się na świeżym powietrzu.

Zabawa pod czujnym okiem rodzica

Święta to czas spokoju i radości. Musimy jednak pamiętać, by nie uśpiło to naszej czujności. W tym okresie dzieci są wyjątkowo aktywne, chcą wszystkiego spróbować, a przy świątecznym zamieszaniu mogą nam zniknąć z pola widzenia. Warto porozmawiać wcześniej z pociechami o tym co mogą robić w tym czasie, a czego im nie wolno. Dotyczy to zachowania, poruszania się, jedzenia, a także zabawy ze zwierzętami. Trzeba obserwować czy dziecko nie wkłada ości do ust, nie bawi się przewodami od choinkowych lampek czy nie pokaleczy się stłuczoną bombką. Jeśli zaplanujemy czas dla całej rodziny i będziemy czujnie zerkać na nasze pociechy, wówczas nadchodzące święta zapamiętamy na długo jako wyjątkowo ciepły, wspaniały i rodzinny czas dla wszystkich.