Roko Fun

Tablet dla przedszkolaka: czy wiesz, jak go wybrać?

27 stycznia 2017/0/0

Nieważne, co sądzisz o nowych technologiach. Jedno jest pewne – Twój maluch na pewno będzie miał z nimi styczność i będą one stanowić ważną część jego życia. Przedszkolak może czerpać wiele korzyści z zabawy tabletem. Nie może być to jednak pierwsze lepsze urządzenie: zobacz, jaki sprzęt sprawdzi się przy małym dziecku.

Pierwszy tablet nie musi być drogi

Powiedzmy sobie szczerze – nie opłaca się kupować maluchowi drogiego sprzętu. Po pierwsze, przedszkolak i tak nie skorzysta z wielu opcji dostępnych w najdroższych modelach. Po drugie, nowe technologie wkraczają na rynek niezwykle szybko. Trudno więc liczyć na to, że pierwszy tablet posłuży dziecku przez wiele lat. Kapryśny nastolatek raczej nie zadowoli się starym modelem. Po trzecie – nawet najuważniejszy rodzic i najgrzeczniejszy przedszkolak nie są w stanie zapobiec różnym nieprzewidzianym zdarzeniom. Drogi tablet utopiony w kałuży lub zakopany w piaskownicy to dość frustrujący widok. Tak więc pierwszym kryterium jest cena: nie przesadzajmy i skupmy się raczej na tańszych modelach, na te droższe przyjdzie pora, gdy dziecko podrośnie.

GPS? Nie, dziękuję!

Niższa cena często wiąże się z mniejszą ilością dostępnych funkcji. Nie zrażajmy się tym. Twojemu kilkulatkowi naprawdę nie jest niezbędna do szczęścia kamera o świetnych parametrach, szczegółowa nawigacja czy rozbudowana przeglądarka.

Jaki ekran wybrać?

W przypadku przedszkolaka najlepiej sprawdzi się ekran o wielkości 7 lub 8 cali. Takie urządzenie większość maluchów bez przeszkód obsłuży i utrzyma w rączkach. Warto postawić na modele o rozdzielczości 1024×600 pikseli.

Jakie oprogramowanie wybrać?

Jeśli chodzi o oprogramowanie, warto postawić na najnowsze rozwiązania. Zwróćmy uwagę na preinstalowane aplikacje. Na rynku znajdziemy wiele tabletów stworzonych z myślą o dzieciach, posiadających wgrane wartościowe aplikacje edukacyjne bądź rozrywkowe. Sprawdźmy również, czy istnieje możliwość dokupienia w łatwy sposób większej ilości aplikacji dla najmłodszych.

Tablet przyjazny dziecku

Komfortowe korzystanie z urządzenia umożliwi naszemu maluchowi solidna obudowa, którą łatwo można utrzymać w rączkach. Świetnie sprawdzi się obudowa zabezpieczona dodatkowo gumową osłonką, a także wszelkie inne zabezpieczenia na wypadek upuszczenia sprzętu czy jego zamoczenia. Zwróćmy też uwagę na interfejs – powinien być intuicyjny, niezbyt rozbudowany. Warto wiedzieć, że na rynku znajdziemy tablety „rosnące z dzieckiem”. Gdy maluch robi się starszy, możemy wybrać bardziej zaawansowaną opcję interfejsu. Nie zapomnijmy również o przyjaznych maluchowi kolorach i atrakcyjnym designie. Koniecznością jest program kontroli rodzicielskiej, który pozwoli chronić pociechę przed niepożądanymi treściami oraz kontrolować czas korzystania z urządzenia.

Tablet szyty na miarę

Kupując tablet dla przedszkolaka, musimy wziąć pod uwagę, do czego będzie najczęściej wykorzystywany. Inna wielkość pamięci będzie potrzebna przy sporadycznym korzystaniu z prostych gier edukacyjnych, a inna w przypadku codziennego oglądania filmów lub grania w gry. Przy bardziej intensywnym użytkowaniu liczy się większa wydajność, duża pojemność baterii czy możliwość rozszerzenia pamięci dzięki karcie micro SD.

Nawigacja