Roko Fun

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia.

13 sierpnia 2016/0/0

Skoki rozwojowe to hasło przed którym drżą wszyscy rodzice. Dotąd grzeczny aniołek zmienia się w płaczliwego diabełka i wywraca cały dom do góry nogami. To musi naprawdę boleć. Rodzice przed narodzinami dziecka zatapiają się w różne artykuły i poradniki, próbując przygotować się na duże zmiany nastroju swojego malucha. W rzeczywistości okazuje się, że żadne rady nie są w stanie przybliżyć tego, co się właśnie dzieje. No właśnie, a co takiego się właściwie dzieje? Skoki rozwojowe to oczywista rzecz. W pierwszym roku życia maluszek rozwija się najintensywniej. Jego fizyczność i psychika podążają równym, ale bardzo szybkim tempem. Silne natężenie dochodzących bodźców, sprawia, że wszelkie nowe doznania są bardzo intensywne, co w rezultacie przekłada się na ogromny stres u maluszka. Dziecko zwyczajnie odczuwa strach przed nowym, stąd jego reakcja jest bardzo dramatyczna. Niemowlak staje się marudny, płaczliwy i bardzo niespokojny. Na szczęście faza niepokoju szybko mija i daje miejsce nowym umiejętnościom.

Każde dziecko rozwija się indywidualnie i może bardzo różnie przechodzić skoki rozwojowe. Nie mniej jednak utrzymuje się, że w ciągu pierwszego roku życia niemowlak przechodzi około siedmiu faz rozwojowych, niektóre wcześniej, niektóre później.

Pierwszy skok pojawia się już w pierwszym miesiącu życia. Noworodek coraz silniej odczuwa bodźce smakowe, słuchowe, wzrokowe oraz zapachowe. W tym czasie możesz zauważyć u swojej pociechy pierwszy nieświadomy uśmiech. Nowe wrażenia mogą powodować duży płacz.

Drugiego skoku możemy spodziewać się w drugim miesiącu życia. Niemowlak potrafi już rozróżniać zapachy, dźwięki oraz smaki. Nieporadnie odkrywa, że ma rączki, a co zatem idzie nabywa umiejętność koordynowania swoich ruchów. W tym czasie maluszek zaczyna też dłużej skupiać wzrok na jakimś punkcie, twarzy mamy lub bliskim przedmiocie.

Trzecia faza rozwoju rozpoczyna się w trzecim miesiącu. Dziecko staje się bardziej aktywne, więcej się rusza, energicznie wkłada ręce i małe przedmioty do buzi. W tym czasie zaczyna zdawać sobie sprawę, że potrafi wydawać różne dźwięki. Rozpoznaje też dzień i noc. Rodzice muszą uzbroić się w dużą cierpliwość, ponieważ mogą pojawić się znaczne problemy ze snem.

Czwarty skok rozwojowy przejawia się wzmożoną aktywnością malucha, który coraz bardziej zaczyna interesować się zabawkami i wszelkimi przedmiotami, które znajdują się w jego pobliżu. Dziecko zaczyna dostrzegać różne zależności przyczynowo-skutkowe. Według niektórych specjalistów w tym czasie zaczyna rozwijać się inteligencja.

Piąty skok pojawia się w szóstym miesiącu. Odczuwanie świata jest coraz bardziej intensywne. Maluch potrafi reagować na swoje imię i rozpoznaje głos najbliższych. W tej fazie rozwoju może powoli pojawiać się lęk separacyjny. Dziecko zaczyna uświadamiać sobie, że on i mama są dwiema odrębnymi osobami, dlatego każda rozłąka powoduje silny stres u maluszka, co skutkuje dużą płaczliwością i atakami paniki.

Szóstego skoku można się spodziewać na przełomie ósmego i dziewiątego miesiąca. Dziecko doskonale zna swoje odbicie w lustrze. Uśmiecha się i stroi różne miny. Oprócz tego maluch zaczyna doskonale radzić sobie z rozpoznawaniem dźwięków i zapachów. Potrafi je trafnie odróżniać.

Siódmy skok rozwojowy pojawia się najczęściej w jedenastym miesiącu życia. Powoli kończy się wtedy etap niemowlęcy. Dziecko jest bardzo aktywne, chętnie uczestniczy we wspólnych zabawach, potrafi już wyrażać swoją wolę lub przeciw. W tym okresie maluszek może już wypowiadać pierwsze, intencjonalne słowa, które coś określają. Co raz lepiej radzi sobie ze zrozumieniem związków przyczynowo-skutkowych, np. wie, że jeśli mama bierze butelkę, to zaraz dostanie coś do jedzenia.