Roko Fun

Pomysły na aranżację pokoju dziecięcego

25 lipca 2016/0/0

Każdy rodzic w miarę swoich możliwości pragnie zapewnić swojemu dziecku jak najwięcej spokoju i radości. W domowym zaciszu najważniejszym miejscem malucha jest jego własny pokój, dlatego też właśnie jego aranżacja i wystrój stanowią istotną kwestię w budowaniu poczucia szczęścia i bezpieczeństwa. Pokój dziecięcy powinien kojarzyć się z miejscem przytulnym, bezpiecznym, w którym giną wszelkie troski, a dobra zabawa trwa nieustannie. Zanim więc rozpoczniemy prace remontowe pokoju malucha, powinniśmy dokładnie przemyśleć kwestię wystroju. Kluczową sprawą jest umiejętne łączenie elementów praktycznych z zainteresowaniami dziecka. Poniżej znajdziecie kilka ciekawych propozycji, jak zaaranżować przestrzeń malucha, tak by spełniała ona jego podstawowe potrzeby życiowe, a także stanowiła ciekawe miejsce odpoczynku i zabawy. Skupiajmy się przede wszystkim na ulubionych motywach naszych pociech, a także wygodzie i komforcie. Nawet małą przestrzeń można ciekawie zaaranżować. Wystarczy tylko trochę chęci i kreatywności.

Bajkowa sceneria

Każdy rodzic doskonale zna ulubione bajki swoich maluszków. Nieraz wspólnie razem z dziećmi śledzimy przygody księżniczki Zosi czy weterynarza Freda, setny raz oglądamy kultowego Króla Lwa i Madagaskar. Jeżeli twoja pociecha rzeczywiście bardzo lubi zatapiać się w świat bajek idealnym rozwiązaniem dla aranżacji pokoju dziecięcego będzie włączenie motywów z ulubionych filmów, co pozwoli stworzyć iście bajkową scenerię. Dziewczynkom proponujemy styl „na księżniczkę”. Jasne ściany i dominujący róż, oczywiście w granicach rozsądku to podstawa wystroju. Kombinacji jest mnóstwo. Małej dziewczynce można kupić „królewskie” łóżeczko z baldachimem, komodę z toaletką, ściany pomalować na delikatny róż. Jeżeli pokój jest w miarę przestronny warto urządzić w nim kącik do zabaw – tutaj ciekawym rozwiązaniem jest mały namiot, w którym małe księżniczki bawią się swoimi lalkami. Chłopcom można natomiast zaaranżować świat rodem z Madagaskaru – dużo zieleni, motywy drzew, bujnej roślinności i dzikich zwierząt na ścianach. Dużo ciekawych pomysłów możecie podejrzeć w Internecie na różnych blogach poświęconych dekoracji wnętrz. Pokoje z motywem bajkowym idealnie sprawdzają się u kilkulatków, dla starszaków trzeba szukać innych rozwiązań.

Kącik sportowca

Urządzanie pokoju w stylu „ na sportowo” jest idealne dla dzieciaków w wieku około 10 lat. Jest to czas, kiedy maluchy rozwijają swoje zdolności ruchowe i zaczynają angażować się w różne aktywności. Dzięki sportowym akcentom w pokoju, dzieci w jakimś stopniu utożsamiają się z daną dyscypliną sportową i bardziej motywują się do działania. Chłopcy najchętniej grają w piłkę nożną, dlatego w ich pokoju powinno znajdować się jak najwięcej elementów związanych z tą grą zespołową. Plakaty ulubionych zawodników na ścianach, miniaturowa bramka, dywan imitujący murawę stadionową, łóżko w kształcie bramki. Rozwiązań jest naprawdę wiele. Dziewczynki w tym wieku uczęszczają na lekcje tańca, dlatego ich przestrzeń powinna być tak zorganizowana, by mogły w swoim zaciszu domowym ćwiczyć taniec. Cała ściana pokoju może mieć np. lustra jak w sali do ćwiczeń tańca.

Prosta, elegancka funkcjonalność

Aranżacja pokoju dziecięcego nie musi być koniecznie odzwierciedleniem zainteresowań maluchów. Wyobraźmy sobie, że co kilka lat dzieci sięgają po nowe rzeczy, zmieniają swoje zainteresowania i to co służy im teraz, za jakiś czas może stać się nieaktualne i nieatrakcyjne – wtedy trzeba przygotowywać pokój na nowo. Jest to bardzo pracochłonne, a przede wszystkim kosztowne, dlatego rodzice, którzy nie dysponują dużym funduszem remontowym powinni szukać rozwiązania w prostej, ale eleganckiej funkcjonalności, która posłuży maluchom przez lata. Podstawą wystroju jest spójność wszystkich elementów. W pokoju powinny znajdować się wszystkie niezbędne rzeczy –  łóżko, biurko, szafa, komoda, a także przestrzeń do zabawy. Pokój dziecięcy powinien być jasny, dlatego wybierajmy tylko jasne kolory ścian. Meble powinny być dopasowane kolorystycznie do reszty pokoju. Przyda się także delikatny dziecięcy akcent – obrazek na ścianie, pluszowe misie itp. Trzeba kłaść nacisk na zachowanie jednolitego charakteru, tylko w ten sposób wnętrze będzie eleganckie.