Roko Fun

Twoje dziecko ząbkuje – poznaj pierwsze objawy!

11 sierpnia 2016/0/0

Twoje dziecko ma już około sześciu miesięcy i wydaje Ci, się, że od pewnego czasu stało się bardziej marudne i płaczliwe? Być może to kolejny skok rozwojowy, w trakcie którego maluch zmienia się w małego potwora albo zwykła zmiana nastroju. Jeśli taki stan utrzymuje się dłużej niż tydzień i towarzyszą temu inne objawy możesz być pewien, że u twojej pociechy zaczyna się właśnie okres ząbkowania. Jest to trudny czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Niektóre maluchy  przechodzą go zupełnie bezboleśnie i bezobjawowo. Rodzice po prostu zauważają wyżynające się ząbki i tyle, żadnych komplikacji. Niestety większa część maluchów boryka się w tym okresie z wieloma nieprzyjemnymi i bolesnymi dolegliwościami, które znacznie utrudniają normalne, zdrowe funkcjonowanie. Oczywiście istnieją różne środki łagodzące ból, trzeba najpierw trafnie rozpoznać początek ząbkowania, by móc szybko i skutecznie zareagować. Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Obfite ślinienie jest jednym z pierwszych objawów ząbkowania, choć może oznaczać zupełnie co innego. W tym czasie zwiększa się także tempo pracy śliniawek, maluszek po prostu nie nadąża z połykaniem śliny, dlatego wypluwa ją na zewnątrz. Jeśli oprócz tego dziecko wkłada rączki do buzi i energicznie masuje sobie dziąsełka można się spodziewać pierwszych wyżynających się ząbków.
  • Zaczerwienione i opuchnięte dziąsełka występują prawie zawsze przy ząbkowaniu. Można być pewnym, że niedługo w tym miejscu pojawi się pierwszy ząb.
  • Podwyższona temperatura również może wskazywać na początek ząbkowania. Jeśli gorączka utrzymuje się kilka dni, koniecznie zgłoś się do lekarza.
  • Drażliwość i płacz pojawiają się bardzo często. Dziecko może mieć również niespokojny sen i być marudne przez większość dnia.

Ząbkowanie daje bardzo silne objawy, ale na szczęście istnieją sposoby na złagodzenie bolących dolegliwości. Jak można pomóc maluchowi przetrwać ten ciężki czas?

  • Kup gryzak. Dzieci chętnie bawią się gryzakami i wkładają je do buzi. Dzięki temu łagodzą sobie ból i pomagają opuchniętym dziąsłom.
  • Zaopatrz się w żele chłodzące. W niemal każdej aptece dostępne są różnego rodzaju żele na ząbkowanie. Kilka razy dziennie należy nanieść odrobinę lekarstwa na opuchnięte dziąsła. Systematyczne stosowanie może przynieść wielką ulgę i pomóc zwalczać dotkliwy ból.
  • Dbaj o higienę. Przemywaj dziąsełka gazą namoczoną w wodzie przegotowanej lub rumianku. W ten sposób uchronisz maluszka przed infekcją. Czynność ta powinna być kontynuowana później, tak by nauczyć dziecko podstawowych nawyków higienicznych.
  • Obniżaj wysoką temperaturę. Jeśli maluszek gorączkuje w trakcie ząbkowania koniecznie używaj środków obniżających temperaturę. najlepiej umów wizytę u pediatry, który poleci odpowiedni lek. Długo utrzymująca się gorączka jest dużym zagrożeniem dla życia niemowlaka.

Nie wszyscy rodzice muszą borykać się z trudami ząbkowania. Dzieci są bardzo różne, niektóre bardzo silnie odczuwają dolegliwości, a niektóre w ogóle. Mimo wszystko warto wcześniej zapoznać się z tematem, by wiedzieć, jak sobie radzić z problemami wyżynających się ząbków. Szybka reakcja i stosowanie się do powyższych rady mogą pomóc uśmierzyć ból maluszka.1111