Roko Fun

Kiedy dziecko powinno samo siadać?

17 sierpnia 2016/0/0

Rozwój fizyczny malucha w pierwszym roku życia jest kwestią bardzo indywidualną, każde dziecko rozwija się i nabywa nowe umiejętności w swoim własnym tempie. Oczywiście przyjęty jest przybliżony okres, kiedy niemowlak powinien pierwszy raz unieść główkę, obrócić się na bok czy zacząć samodzielnie siadać, jednak weźmy pod uwagę fakt, że zakres czasowy dla różnych umiejętności jest bardzo szeroki. Lekarze twierdzą, że zdolność samodzielnego siedzenia powinna się kształtować między 7 a 11 miesiącem życia. Oczywiście są dzieci, które zaczynają siadać wcześniej czy później. Jaki jest zatem najlepszy czas na wyrabianie tej umiejętności?

Pediatrzy, fizjoterapeuci zgodnie przyznają, że pozycja siedząca u niemowlaka nie powinna się kształtować wcześniej niż w szóstym miesiącu życia. Wcześniej układ kostno-stawowy, nerwowy i mięśniowy nie jest przygotowany do takiego wysiłku. Siadanie w tak wczesnym etapie rozwoju może przynieść więcej szkód niż pożytku, maluszek jest narażony na różnego rodzaju przeciążenia, skrzywienia kręgosłupa itd. Rodzice i opiekunowie powinni być świadomi wszystkich negatywnych konsekwencji.

Czego należy unikać?

Wiadomo, że wszelkie nowe zdolności dziecka cieszą i wprawiają rodziców w dumę. Samodzielne siedzenie z pewnością należy do takich umiejętności. Dorośli chętnie pomagają swojemu maluszkowi utrzymać pionową pozycję, podkładając poduszki za plecki, co jest niestety bardzo złym pomysłem. Jeśli dziecko nie potrafi samodzielnie siedzieć to znaczy, że nie jest jeszcze gotowe, mięśnie nie są na tyle rozwinięte i silnie, by móc swobodnie utrzymać malca w pionie. Wniosek powinien być tylko jeden. Nie pomagajmy, cierpliwie czekajmy, aż dziecko samo zrobi ten „pierwszy krok”. Kiedy maluszek w końcu zacznie sam siedzieć, zadbaj o jego bezpieczeństwo. Obserwacja świata z nowej perspektywy sprawia, że dziecko staje się bardziej aktywne, chętniej i dynamiczniej sięga po zabawki. Pamiętaj, że choć malec umie siedzieć, w każdym momencie może się jeszcze wywrócić, dlatego miej go w zasięgu wzroku.

Siedzenie a siadanie

Jeśli maluszek opanuje sztukę samodzielnego siedzenia, kolejnym etapem rozwoju powinno być samodzielne siadanie. Do tej pory to rodzice byli prowokatorami sytuacji, wkładając dziecko do spacerówki, do krzesełka. Pociecha doskonale przyswoiła sobie zdolność siedzenia, nie oznacza to jednak, że potrafi samodzielnie siadać. Ta sztuka jest dużo trudniejsza i wymaga sporo wysiłku oraz zespołowej pracy mięśni. Niektóre dzieci zanim zaczną samodzielnie siadać nabywają najpierw umiejętność raczkowania. Dopiero później zaczynają siadać. Jest to uwarunkowane przede wszystkim rozwojem układu nerwowego. U każdego dziecka sprawa wygląda indywidualnie.

Jeśli minął czas 11 miesięcy a twoja pociecha nadal samodzielnie nie siedzi i nie siada nie popadaj w panikę. Możesz powoli szukać odpowiedniego fizjoterapeuty. Najlepiej poradź się też swojego pediatry. Według niektórych neurologów umiejętność siedzenia może spokojnie poczekać do ukończenia pierwszego roku. Warto jednak zagłębić się w temat, by móc odpowiednio reagować w razie potrzeby.