Roko Fun

Baby shower – co to jest?

15 sierpnia 2016/0/0

Moda na baby shower małymi krokami dociera do Europy. Przyjęcie organizowane na cześć młodej mamy i nienarodzonego jeszcze dziecka jest popularne w krajach anglosaskich, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Tradycja sięga XVIII wieku i trwa nieprzerwalnie do dzisiaj. Zamysł pozostał ten sam, zmieniła się natomiast cała otoczka. Na początku organizowano bardzo kameralne spotkania, których uczestnikami były tylko i wyłącznie kobiety z najbliższego otoczenia. Młoda mama otrzymywała wówczas skromne, (przydatne w późniejszej pielęgnacji malucha) podarunki. Doświadczone kobiety chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami w kwestii macierzyństwa i udzielały przydatnych porad odnośnie porodu. Impreza stanowiła pewnego rodzaju rytuał przejścia, inicjację macierzyńską i miała przygotować młodą mamę do nowej roli.

Współczesne baby shower znacznie odbiega od pierwotnej idei. Nadal przyjęcie organizowane jest w gronie kobiet, jest to jednak bardzo luźne spotkanie, którego głównym motywem jest rozpakowywanie prezentów oraz wspólne gry i zabawy. Przyjęcie ma bardziej rozładować napięcie związane ze stresem zbliżającego się porodu niż być okazją do udzielania porad macierzyńskich. Ta kwestia jest poruszana w trakcie kursów w szkole rodzenia, na które kobiety w krajach zachodnich uczęszczają obowiązkowo.

Jak powinno wyglądać baby shower?

Przyszła mama powinna przede wszystkim czuć się wyjątkowo w gronie swoich gości, to pozwoli choć na chwilę zapomnieć o trudach zbliżającego się porodu. Najlepiej, jeśli organizacją eventu zajmie się bliska osoba, najlepsza przyjaciółka, mama lub siostra, ktoś, kto doskonale zna ciężarną i będzie w stanie zaspokoić wszelkie jej potrzeby.

Najważniejszą kwestią jest lista gości. W przyjęciu powinny brać udział osoby zaprzyjaźnione z młodą mamą, w towarzystwie których czuje się komfortowo. Najlepiej unikać osób nieznajomych,  Listę powinny zapełnić najbliższe przyjaciółki, kuzynki, siostry, znajome z pracy, ze szkolnych ławek. Warto wcześniej zweryfikować listę z główną uczestniczką, by uniknąć niechcianych gości.

Kolejna rzecz to prezenty. Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie listy prezentów. Każdy gość wybiera podarunek, który chce kupić. Dzięki temu nie będzie problemu z powielaniem upominku. Jeśli chodzi o rodzaj prezentu to biorąc pod uwagę charakter imprezy najlepsze będą wszelkie akcesoria związane z dzieckiem, ubranka, produkty pielęgnacyjne dla mam i dzieci, zabawki, poradniki rodzicielskie etc. Asortyment jest bardzo szeroki.

Organizatorka baby shower powinna także zadbać o dobre i zdrowe przekąski .Przyszła mama kładzie zazwyczaj silny nacisk na każdy posiłek i dba, by był on odpowiedni dla okresu ciąży. Jedzenie musi więc być naturalne i wysokiej jakości.

Każda z uczestniczek powinna zaangażować się w pomoc przy organizacji imprezy. Najlepiej, jeśli role zostaną wcześniej podzielone, by sprawnie wszystko przygotować. Spotkanie powinno mijać w przyjemnej atmosferze na ciekawych grach i miłych rozmowach.

W Polsce baby shower nazywane jest „brzuszkowym” lub „bocianowym”. Zwyczaj takiego eventu co prawda powoli się rodzi, z roku na rok pojawia się jednak coraz więcej zwolenniczek przedporodowego spotkania. Niektóre kobiety żyją jeszcze zabobonami, według których przed narodzinami dziecka nie należy się zbytnio cieszyć i świętować, bo to może przynieść nieszczęście maleństwu.